W ramach Świetlicy edukacyjno-rozwojowej „Samodzielni – Odpowiedzialni” działającej dzięki realizacji w naszej placówce  projektu pt. „Samodzielne życie – odpowiedzialne życie”, mogliśmy wraz z chłopcami aktywnie spędzić drugie półrocze obecnego roku szkolnego. Zorganizowane zostały następujące wycieczki i akcje:  

Jednodniowy wyjazd do muzeum i teatru  w Krakowie

Wyjazd do Krakowa odbył  się w dniu 11 marca obecnego roku. Podczas wyjazdu chłopcy zwiedzili krakowski rynek, Sukiennice, starówkę, Bazylikę Mariacką oraz jedno z ciekawszych i najbardziej nowoczesnych muzeów  w stolicy Małopolski czyli podziemia krakowskiego rynku. Chłopcy z ogromnym zaciekawieniem obserwowali średniowieczny świat, w który  mogli się przenieść, dzięki ukazaniu w nowoczesny sposób historii. A po smacznym obiedzie uczestnicy wycieczki udali się do Teatru Bagatela na spektakl teatralny. Wszyscy wrócili z wyjazdu zadowoleni i zachwycenie w szczególności muzeum podziemi rynku oraz spektaklem w teatrze.

Zajęcia Robotyki

W dniach od 13 do 24 marca nasi chłopcy mogli uczestniczyć w zajęciach Robotyki. Zajęcia prowadzone były ponownie  przez panią  mgr Annę Witkowską, na terenie ZSP nr 2 w Brzesku – za co serdecznie dziękujemy. Tematyka obejmowała między innymi: budowę i programowanie robota,  programy sterujące ruchem robota– wykorzystanie sensorów, pętli i bloków. Chłopcy bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach co obrazują poniższe zdjęcia.

Jednodniowy wyjazd integracyjny

W ramach Świetlicy zorganizowany został też wyjazd integracyjny na  tor kartingowy „Speed Race” w  Tarnowie. Wszystko rozpoczęło się od wspólnego grilla, pieczenia kiełbasek, czas minął w wesołej i przyjemnej atmosferze, ale wszyscy czekali na kulminacyjny moment czyli wyjazd na tor kartingowy, wszystkie rozmowy skoncentrowane były  na tym.  Podczas jazdy uśmiechy z twarzy chłopców nie schodziły, większość pierwszy raz w życiu miała możliwość jeździć gokartami, radości nie było końca.   

 Rajd w Tatry Polskie

Najbardziej wyczekiwanym wyjazdem w ramach Świetlicy Edukacyjno – Rozwojowej „Samodzielni  – odpowiedziani” był dwudniowy Rajd w Tatry. W dniach od 18 do 19 maja mieliśmy możliwość podziwiać piękno dzikiej, Tatrzańskiej przyrody.
W pierwszym dniu przy deszczowej pogodzie podziwialiśmy Tarty Zachodnie a konkretnie Dolinę Kościeliską, gdzie na Hali Ornak w schronisku zjedliśmy obiad. Drugi dzień  był bardziej łaskawy dla nas i pomimo kiepskich prognoz, pogoda była wyśmienita. Tym razem w częściowo zimowej scenerii podziwialiśmy piękno Tatr Wysokich, między innym Doliny Roztoki oraz Doliny Pięciu Stawów Polskich. Po pysznej obiadokolacji wszyscy zmęczeni, ale szczęśliwi po wspaniałej przygodzie wracamy do Łysej Góry.

Wyjazd do obserwatorium astronomicznego

Wizyta w Planetarium Królowej Jadwigi w  Rzepienniku Biskupim była jednym
z ciekawszych wyjazdów. Położone w malowniczym miejscu z dala od cywilizacji obserwatorium dostarczyło nam wielu wrażeń i wiedzy naukowej z dziedziny astronomii. Podczas wizyty mieliśmy możliwość obejrzenia seansu oraz przejście ścieżkę dydaktyczną. Dodatkowo zaprezentowano nam radioteleskop RT-9 o średnicy czaszy 9 m oraz dwa teleskopy optyczne. Po wizycie w obserwatorium udaliśmy się do miejscowości Biecz gdzie podziwialiśmy zabytki tej urokliwej miejscowości. Następnie pyszny obiad i powrót do Łysej Góry.  

Akcja ekologiczna

Trzecią już edycję Akcji ekologicznej pn. „Szanuj przyrodę – nie śmieć” rozpoczęliśmy od zbiórki uczniów na świetlicy oraz krótkiej prelekcji na temat zagrożeń dla naszej planety oraz filmu o tematyce ekologicznej. Następnie przystąpiliśmy do  sadzeniem drzewek we wcześniej wybranych miejscach. Kolejnym etapem było oznakowanie dzikich wysypisk śmieci oraz miejsc ważnych dla lokalnej społeczności  regularnie zaśmiecanych
i niszczonych, w związku z czym udaliśmy się na spacer w miejsca wcześniej wybrane po konsultacjach z mieszkańcami.    
Akcja zakończyła się wspólnym  grillem, pieczeniem kiełbasek oraz dyskusją na temat ekologii w naszym życiu codziennym.

Wyjazdy został sfinansowany ze środków pochodzących z projektu  „Samodzielne życie – odpowiedzialne życie” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.