W ramach rządowego programu Ministerstwa Edukacji i Nauki ,, Poznaj Polskę”  we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej, Fundacją Nauk Humanistycznych oraz Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi,  Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Łysej Górze otrzymał środki na wycieczki dla uczniów szkoły podstawowej oraz szkoły branżowej. Program ma na celu umożliwienie uczniom udziału w wycieczkach rozpowszechniających wiedze o zabytkach, naszej kulturze, historii oraz poznanie osiągnięć polskiej nauki. Dzięki wyjazdom młodzież z naszego Ośrodka pozna również tradycję oraz będzie mogła obcować w otoczeniu naturalnego środowiska przyrodniczego naszego kraju.

W ramach dotacji pierwsza wycieczka realizowana jest przez uczniów Szkoły Branżowej I Stopnia. Uczniowie będą mieli  niepowtarzalną okazję poznania miejsc, stanowiących cześć narodowego dziedzictwa kulturowego. Trasa wycieczki obejmuje Wadowice z Domem Rodzinnym Jana Pawła II, a następnie przejazd do Oświęcimia ze zwiedzaniem  Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz- Birkenau. Miejsce to zajmuje szczególną pozycję w historii Holokaustu, nienawiści i zbrodni obejmując niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Naucza o tragicznych losach Żydów, Polaków, Romów, jeńców wojennych i losach wszystkich innych Europejczyków przetrzymywanych i pomordowanych w Auschwitz.

Druga wycieczka, tym razem dwudniowa dedykowana jest uczniom szkoły podstawowej. Celem wyjazdu jest Zakopane a wychowankowie będą mogli zwiedzić Dom Pamięci Prymasa Tysiąclecia na Bachledówce w Czerwiennem oraz Muzeum Karola Szymanowskiego Atma w Zakopanem. W planie jest też zwiedzanie Muzeum Tatrzańskiego i galerii Władysława Hasiora. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą na aktywność górską to nasi wychowankowie udadzą się szlakiem w jedną z dolin tatrzańskich.

Fotorelacja z pierwszej wycieczki zrealizowanej do Oświęcimia oraz Wadowic: