W maju br. Powiat Brzeski podpisał umowę o partnerstwie na rzecz realizacji projektu pn. „Zawodowa Małopolska”. Przedsięwzięcie podjęto we współpracy z Województwem Małopolskim, współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Funduszy Europejskich dla Małopolski na lata 2021-2027.
Główne działania przewidziane w ramach zadania dla naszego Powiatu opierają się na wsparciu wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze poprzez pomoc z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego i aktywizacji zawodowej, wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe, działania z zakresu integracji z uczniami ze szkół ogólnodostępnych, wizyty zawodoznawcze, kursy branżowe rozwijające kompetencje zawodowe oraz wsparcie pedagogiczno-metodyczne dla kadry ośrodka.
Zrealizowanie zaplanowanych celów projektu przyczyni się do wzrostu wszechstronnego i konstruktywnego rozwoju wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze. Wysokość zadania dla Powiatu Brzeskiego wynosi 208 428,00 zł, w tym współfinansowanie z UE – 177 164,00 zł. Realizacja projektu zakończy się w grudniu 2025 roku. „Zawodowa Małopolska” to dofinansowana z Funduszy Europejskich operacja o znaczeniu strategicznym dla Małopolski.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Rekrutacja. Pliki do pobrania:
Kursy wyrównawcze z zakresu edukacji ogólnej
W Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Łysej Górze zakończono rekrutację do Projektu „Zawodowa Małopolska”. W projekcie bierze udział 12 wychowanków. Obecnie realizowane są kursy wyrównawcze z zakresu edukacji ogólnej.


Wyjazd zawodoznawczy do CKZiU w Tarnowie.
Dzięki uprzejmości Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tarnowie grupa naszych Wychowanków wraz z Opiekunami, wzięła udział w dniu 20 listopada b.r w wizycie zawodoznawczej, podczas której odbyło się spotkanie z przedstawicielami placówki, zapoznanie się z kierunkami kształcenia zawodowego, oprowadzenie po pracowniach przedmiotowych i warsztatach szkolnych. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu, pn. „Zawodowa Małopolska” finansowanego ze środków Województwa Małopolskiego, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Funduszy Europejskich dla Małopolski na lata 2021-2027, dla którego partnerem jest Powiat Brzeski. Jednym z celów projektu jest wyposażanie wychowanków Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii w kompetencje edukacyjno-społeczne wspierające ich integrację/przejście do nauki (lub kontynuacji nauki) w szkołach ogólnodostępnych oraz działania z zakresu integracji z uczniami ze szkół ogólnodostępnych, poprzez m.in. organizację wyjazdów zawodoznawczych.
„Zawodowa Małopolska” to dofinansowana z Funduszy Europejskich operacja o znaczeniu strategicznym dla Małopolski.




Wzmacniamy integrację i komunikację w zespole – spotkanie z OSP Łysa Góra
21 listopada b.r. grupa Wychowanków z naszego Ośrodka wraz z Opiekunami spotkała się z druhami z OSP i MDP z Łysej Góry. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji jednego z zadań projektu pn. „Zawodowa Małopolska”, który realizuje Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Łysej Górze. To już kolejne działanie na rzecz wsparcia naszych Wychowanków, realizowane w ramach tego projektu. Na miejsce spotkania wybrano amfiteatr „Krakus” w Łysej Górze. Ćwiczenia bojowe prowadził dowódca zastępu druh Konrad Bibro. Zadanie polegało na ugaszeniu budynku, do czego została zbudowana linia główna z jednego odcinka W-75 zakończonego rozdzielaczem, zbudowania dwóch linii gaśniczych zakończonych prądownicami PW-52. Jedna do działań w natarciu druga w obronie. Pierwsza linia zbudowana z 2 odcinków w-52 a druga z jednego. Dla bezpieczeństwa przodownicy linii gaśniczych pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych. Dzięki dużemu zaangażowaniu drużyny pożarniczej, wychowankowie mieli możliwość poznać nie tylko tajniki pracy strażaka, ale również poznać jak ważną rolę odgrywa praca zespołowa. Przy okazji wspólnie podejmowanych zadań szeroko została zaprezentowana i omówiona tematyka integracji w zespole oraz komunikacji, a także tematyka ról społecznych. Z Wychowankami została przeanalizowana tematyka ról społecznych, zwłaszcza roli jaka czeka na nich w przyszłości tj. roli bycia dorosłym człowiekiem, czy też roli pracownika. Poprzez takie treningi możliwe jest lepsze poznanie siebie nawzajem, co ułatwia funkcjonowanie w społeczeństwie. Integracja sprzyja budowaniu pozytywnej atmosfery, która z kolei zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Ponadto nabywa się i rozwija umiejętności z zakresu asertywności, komunikacji czy rozwiązywania konfliktów. Dzięki zgłębieniu tematyki ról społecznych naszym Wychowankom łatwiej zrozumieć zagrożenia i możliwości płynące z ich odgrywania.
„Zawodowa Małopolska” to dofinansowana z Funduszy Europejskich operacja o znaczeniu
strategicznym dla Małopolski.





„Wyjazd zawodoznawczy do Electro Welle w Marcinkowicach”
22 listopada b.r. nasi Wychowankowie wraz z Opiekunami udali się do przedsiębiorstwa Electro Welle w Marcinkowicach, które specjalizuje się w produkcji urządzeń i podzespołów elektronicznych. Był to drugi wyjazd o charakterze zawodoznawczym, zrealizowany w ramach projektu „Zawodowa Małopolska”. Uczniowie spotkali się z Przedstawicielami firmy, którzy w ciekawy sposób opowiedzieli o funkcjonowaniu zakładu. Ponadto zostali oprowadzeni po nowoczesnej siedzibie oraz po kluczowych działach. Omówiono również procesy produkcyjne na konkretnych przykładach. Chłopcy z dużym zainteresowaniem słuchali fachowej wiedzy oraz aktywnie uczestniczyli w przygotowanych specjalnie dla nich zajęciach. Bardzo dziękujemy Przedstawicielom firmy, jak również całej Załodze za ciekawą lekcję dla naszych Wychowanków.
„Zawodowa Małopolska” to dofinansowana z Funduszy Europejskich operacja o znaczeniu
strategicznym dla Małopolski.



Spotkanie z mieszkańcami Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej
Do Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze, w dniu 28 listopada b.r., przybyła na nasze zaproszenie, grupa mieszkańców Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej w Łysej Górze. Wzięli oni udział w spotkaniu z naszymi wychowankami, które odbyło się w ramach kolejnego zadania z zakresu treningów integracyjnych z projektu „Zawodowa Małopolska”. Młodzież pod okiem opiekunów przygotowała na tę okoliczność przedstawienie pod hasłem „Jesienna zaduma”, w którym została poruszona tematyka przemijania, pamięci o zmarłych i< nieuchronność czasu. Wszystko odbyło się w przepięknej scenografii przygotowanej specjalnie na tę uroczystość. Zaproszeni goście również wzięli czynny udział w występie i zaprezentowali przygotowane przez siebie utwory. Podczas spotkania przeprowadzone zostały także warsztaty dotyczące tematyki ról społecznych, pracy zespołowej oraz komunikacji. Przy pomocy wspólnie podejmowanych działań takich jak gry zespołowe, wzajemna rozmowa oraz autoprezentacja nasi chłopcy lepiej zrozumieli, jak różne doświadczenia życiowe wpływają na ich miejsce w społeczeństwie. Integracja w takim środowisku uczy empatii i wzajemnego szacunku, a otwarta komunikacja sprzyja budowaniu zaufania i poczucia wspólnoty. Dzięki spotkaniu Wychowankowie zrozumieli, że możliwe jest przełamywanie stereotypów i rozwijanie postaw solidarności oraz współpracy. Podczas takich treningów kształtuje się u młodzieży postawa prospołeczna, za którą idzie poczucie odpowiedzialności za innych oraz chęć udzielania pomocy.
„Zawodowa Małopolska” to dofinansowana z Funduszy Europejskich operacja o znaczeniu strategicznym dla Małopolski.




Dwudniowy wyjazd zawodoznawczy do Zakopanego.
W dniach 26-27 listopada 2024 r. w ramach realizacji projektu, pn. „Zawodowa Małopolska” finansowanego ze środków Województwa Małopolskiego, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Funduszy Europejskich dla Małopolski na lata 2021-2027, dla którego partnerem jest Powiat Brzeski. wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze wraz z opiekunami wzięli udział w dwudniowej wycieczce zawodoznawczej do Zakopanego. W czasie wycieczki uczniowie zapoznali się z dziedzictwem regionalnym i tradycjami góralskimi, podziwiali piękno panoramy Tatr ze wzgórza Gubałówka. Młodzież zwiedziła również najsłynniejszą polską skocznie narciarską „ Wielką Krokiew im . Stanisława Marusarza’. Wielka Krokiew to nie tylko skocznia, ale także doskonały turystyczny punkt obserwacyjny. Kolejnym punktem wycieczki pierwszego dnia było zwiedzanie Centrum Edukacji Przyrodniczej jest to placówka Edukacyjna , której celem jest szerzenie wiedzy na temat ochrony przyrody , ekologii i rozwoju unikalnej flory i fały. Niezapomnianym przeżyciem w drugim dniu wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Tatrzańskiego jest to jedno z największych muzeów w Polsce, które w sposób kompleksowy przedstawia kulturę , historię i przyrodę Tatr oraz regionu Podhala. Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w Karczmie „U Borzanka” w Nowym Targu. Tam wychowankowie mieli okazję zapoznać się systemami obsługi klienta, etykietą stołu, kartą menu, zapleczem technicznym restauracji oraz obsługą profesjonalnych sprzętów gastronomicznych. Samodzielne wykonali wizytówki na stół. Mieli również możliwość ocenić jakości produktów za pomocą metody organoleptycznej. Wyjazd zawodoznawczy w którym uczestniczyli nasi uczniowie był doskonałą okazją do kształtowania samodzielności, integracji w grupie, współpracy i wzajemnej pomocy, poznania siebie w okolicznościach innych niż szkolna rutyna. Wszyscy, choć zmęczeni, wracali bogatsi o nowe, niezapomniane doświadczenia a wycieczka ta była nie tylko przygodą intelektualną ale również wychowawczo wartościowym doświadczeniem.
„Zawodowa Małopolska” to dofinansowana z Funduszy Europejskich operacja o znaczeniu strategicznym dla Małopolski.



Spotkanie w Środowiskowym Domu Samopomocy w Łysej Górze.
Dnia 16 stycznia 2025 r. wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii wraz z wychowawcami byli gośćmi Środowiskowego Domu Samopomocy w Łysej Górze. Z zaproszenia skorzystała, w pierwszej kolejności, młodzież biorąca udział w projekcie „Zawodowa Małopolska”. Swoje zdolności artystyczne pokazali rezydenci domu samopomocy , którzy przy wsparciu i pomocy swoich terapeutów przygotowali piękne przedstawienie obrazujące historię narodzenia Dzieciatka Jezus. Gośćmi tego wyjątkowego przedstawienia były również dzieci z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Łysej Górze. Dla młodzieży była to okazja na zacieśnienie więzi i integracji ze środowiskiem lokalnym. Podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie składamy na ręce Pani Jolanty Piech – Dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy.
„Zawodowa Małopolska” to dofinansowana z Funduszy Europejskich operacja o znaczeniu strategicznym dla Małopolski.


