W ramach Świetlicy edukacyjno-rozwojowej „Samodzielni – Odpowiedzialni”  w roku szkolnym 2021/22 zorganizowane zostały wycieczki – rajdy, wyjazdy sportowe, akcja ekologiczna oraz warsztaty fotograficzne. Pierwsza odbył się Rajd –wycieczka piesza na zamek w Dębnie w dniu 22 kwietnia 2022 roku. Trasa wiodła z Łysej Góry polnymi drogami przez las, miejscowe sady  do miejscowości Dębno gdzie usytuowany jest piękny zamek. Następnie również polnymi drogami powrót do Łysej Góry. Trasa liczyła ok 10 km tam i z powrotem.

Następnie zorganizowaliśmy wycieczkę pieszą na ruiny zamku w Melsztynie. Wycieczka miała miejsce 11 maja i rozpoczęła się od zbiórki pod MOS w Łysej górze następnie wyruszyliśmy pieszo, wcześniej sprawdzonym szlakiem przez lasy i bezdroża w kierunku miejscowości Gwoździec a następnie w kierunku ruin Zamku w Melsztynie, po drodze zatrzymaliśmy się na Cmentarzu wojennym  nr 288. Po przybliżeniu historii zamku oraz  krótkim odpoczynku udaliśmy się na pobliską plażę  nad  Dunajcem. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną.  Trasa liczyła w obie strony ok 20 km

W dniach 19-20 maj 2022 roku odbyła się dwudniowa wycieczka na Przehybę. Rozpoczęła się od przejazdu busem z pod MOS w  Łysej Górze  do parkingu  przy leśniczówce                                        w miejscowości Gaboń. Następnie wyruszyliśmy szlakiem ok 7 km na Przehybe pod schronisko PTTK, gdzie rozbiliśmy namioty i przy ognisku spędziliśmy noc. Następnego dnia po podziwianiu wschodu słońca, pięknych widoków na Tatry oraz spacerach po okolicy wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Zorganizowane zostały  również wyjazdy sportowe. 23 lutego 2022 roku odbył się wyjazd na lodowisko usytuowane na placu Kazimierza Wielkiego w Brzesku. Jazda na łyżwach trwała dwie tercje tj. w sumie 90 min. 

a

Ponadto 17 marca 2022 r. udaliśmy się na wyjazd na narty biegowe. Z Łysej Góry wyjechaliśmy busem w kierunku Zalesia na usytuowane w okolicy góry Mogielica w Beskidzie Wyspowym trasy narciarstwa biegowego. Na miejscu  przez około dwie  godziny  chłopcy szlifowali swoje umiejętności narciarskie. Następnie udaliśmy się na spacer i podziwianie pięknych widoków Beskidów. Po wszystkich atrakcjach udaliśmy się w drogę powrotną do placówki.

Akcja ekologiczna pn. „Szanuj przyrodę – nie śmieć” odbyła się w dniu 28 kwietnia 2022r., rozpoczęła się od zbiórki uczniów na świetlicy oraz krótkiej prelekcji. Następnie przystąpiliśmy do  zbierania śmieci na terenie Łysej Góry. Akcja zakończyła się już tradycyjnym wspólnym  grillem, pieczeniem kiełbasek oraz dyskusją na temat ekologii w naszym życiu codziennym.

W tym roku odbywały się również warsztaty fotograficzne, na terenie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze. W zajęciach uczestniczyło 5 chłopców zainteresowanych tą tematyką. Zajęcia prowadzone były w sali informatycznej oraz plenerze. Tematyka obejmowała między innymi : komponowanie i wybieranie najlepszych ujęć, operowanie światłem, poznanie sprzętu fotograficznego, obsługa aparatu, poznanie zasad kompozycji fotograficznej, poznanie historii fotografii oraz rozwoju technologii fotograficznej. Chłopcy bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach.