W ramach Świetlicy edukacyjno-rozwojowej „Samodzielni – Odpowiedzialni”
w związku z zapewnieniem trwałości projektu „Samodzielne życie – odpowiedzialne życie” zorganizowane zostały w roku szkolnym 2022/23 następujące działania:

Pierwszym działaniem była Dwudniowa wycieczka-rajd do Zakopanego  w dniach 08-09 listopada 2022 roku. Po wyjeździe z MOS pierwszym przystankiem był zabytkowy Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela w Orawce. Następnie udaliśmy się do Czerwiennego na wzniesienie zwane „Bachledówka”, na którym znajduję się parafia Ojców Paulinów oraz zabytkowa kaplica, w której niegdyś dużo czasu spędzał kardynał Stefan Wyszyński. Następnie udaliśmy się do Zakopanego, gdzie pogoda dopisała, dzięki czemu mogliśmy wejść na Gubałówkę skąd udaliśmy się  na zwiedzanie miasta – między innymi odwiedziliśmy kościół i cmentarz na Pęksowym Brzysku, Wille ,,Atma”. Drugi dzień  to wyprawa w Tatry. Podczas rajdu odwiedziliśmy  Schronisko Murowaniec, skąd wyruszyliśmy nad Czarny Staw Gąsienicowy, Kuźnice oraz Wielką Krokiew.

Ponadto udało się zorganizować Wycieczkę do Muzeum na  Zamku w Nowym Wiśniczu  obyła się ona 9 maja 2023 roku. Podczas wyjazdu do Nowego Wiśnicz pod opieką przewodnika zwiedzaliśmy  piękne sale zamkowe oraz wystawę narzędzi tortur oraz stajnie zamkowe. Poznaliśmy historie powstania i rozbudowy zamku, jego losy oraz jego właścicieli.

Jedną z ciekawszych propozycji był wyjazd do obserwatorium astronomicznego, który   odbył się w dniu 19 maja 2023 roku. Wycieczka rozpoczęła się od zbiórki pod MOS w Łysej Górze. Następnie udaliśmy się w kierunku Ciężkowic gdzie korzystając z okazji, odwiedziliśmy Park Zdrojowy. Po krótkim relaksie w parku udaliśmy się do Obserwatorium Astronomicznego Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim, gdzie mogliśmy się zapoznać z zasadami działania radioteleskopu RT-9 o średnicy czaszy 9 m. poznaliśmy też historie i zasady działania 5 metrowej antena amerykańskiego systemu wojskowego wykorzystywanej do zbierania informacji z satelity. Prócz tego obserwatorium posiada dwa teleskopy optyczne, uczestnicy mogli zapoznać się z ich budową i zasadami działania, a także mogli oglądać plamy słoneczne oraz poznać  przyczyny i skutki tychże plam.

Obyły się również dwa wyjazdy sportowe:

Wyjazd na lodowisko w Brzesku –  11  stycznia 2023 roku odbył się wyjazd na lodowisko otwarte w Brzesku. Uczniowie podczas 90 minut jazdy na łyżwach bawili się wspaniale.

Drugi to wyjazd na narty biegowe – obył się w dniu 28 lut  2023 roku. Z Łysej Góry busem dojechaliśmy do Zalesia gdzie w miejscowej wypożyczali zaopatrzyliśmy się w sprzęt do narciarstwa biegowego. Następnie udaliśmy się na trasy narciarskie  usytuowane w okolicy góry Mogielica w Beskidzie Wyspowym. Na miejscu  przez około trzy  godziny  chłopcy szlifowali swoje umiejętności narciarskie oraz podziwiali widoki Beskidów.

Dzięki działalności świetlicy zorganizowana została Akcja ekologiczna pn. „Szanuj przyrodę – nie śmieć” odbyła się w dniu 5 października  2022r., rozpoczęła się  już tradycyjnie od zbiórki uczniów na świetlicy oraz krótkiej prelekcji. Następnie przystąpiliśmy do  zbierania śmieci na terenie Łysej Góry. Akcja zakończyła się już tradycyjnym wspólnym  grillem, pieczeniem kiełbasek oraz dyskusją na temat ekologii w naszym życiu codziennym.

Wychowankowie MOS brali także udział w Warsztatach fotograficznych,  zajęcia odbywały się we czwartki w godzinach 15:30 do 18:30 w terminie od 12.01.2023  do 16.02.2023, na terenie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze. W zajęciach uczestniczyło 5  chłopców zainteresowanych tą tematyką. Zajęcia prowadzone były w sali informatycznej oraz plenerze. Tematyka obejmowała między innymi : komponowanie i wybieranie najlepszych ujęć, operowanie światłem, poznanie sprzętu fotograficznego, obsługa aparatu, poznanie zasad kompozycji fotograficznej, poznanie historii fotografii oraz rozwoju technologii fotograficznej. Chłopcy bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach.

W dniu 18 listopada nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w Festiwalu robotyki i programowania gdzie mogli dowiedzieć się między innymi, że robota można czegoś nauczyć, a linię produkcyjną i drona zaprogramować. Uczestnicy mogli też się zapoznać z ofertami pracy, które zaprezentowali obecni na Festiwalu pracodawcy.